Boyasız kaporta onarım

hghj

BOYASIZ KAPORTA ONARIM İŞLEMİ NASIL OLMAKTADIR?

Araçların en çok zarar gören yerlerinden bir tanesi de şüphesiz kaporta bölgesidir. Büyük çaplı kazaların yanı sıra ufak sürtünme ve vurukların da sıklıkla oluştuğu bölgenin onarımı mümkündür. Boyasız kaporta onarım işlemi ile araca hiçbir şekilde zarar verilmez. Bu sayede orijinalliğinden hiçbir şey kaybedilmeden yenilenmektedir. Ayrıca satışta değer kaybına uğraması da söz konusu değildir.

Boyasız kaporta onarım işleminde kullanılan özel aletler vasıtasıyla panelin arkasına ulaşılır. Bu aletlerin hareketi ile dışa doğru masaj yapılarak kaporta düzeltilmektedir. Ancak her araçta işlem bu kadar kolay olmamaktadır. Özellikle arkası kapalı olan araçlarda bu yöntemin uygulanması mümkün değildir. Çünkü panelin arkasına ulaşılması imkânsızdır. Bu nedenden dolayı “Auto Kıng Yapıştırmalı Göçük Çektirme Seti olarak da bilinen mekanizma kullanılmaktadır. Bunun yardımıyla işlem tam olarak olmasa da önemli bir oranda düzeltişmiş olur. Bunun da yapılamadığı durumlarda ise kaporta onarım bilinen şekilde yapılır ve daha sonrada boyanır.

Aracın orijinalliğinden bir şey kaybetmesini istemeyen sürücüler, bu gibi durumlarda boyasız kaporta onarım işleminin yapılıp yapılamadığını kontrol ettirmelidir. Eğer yapılma olanağı varsa hiç düşünülmeden kabul edilmelidir. Diğer yöntem ile yapılan onarma işlemleri her ne kadar ucuz gibi dursa da kaportanın boyanması araca çok daha büyük zarar verecektir. Bilhassa aracın satışı durumunda yapılacak expertiz raporlarında bu boyama işleminin tespit edileceği de bilinmelidir. Bu durumda aracın satış fiyatı da bir hayli düşecektir.